субота, 12. март 2011.

LEKOVITO BILJE 3


HRAST quercus HRASTLUZNJAK quercus robur

Drugi nazivi: dub, dubovina, hrast lužnik, lužnihrast, lužnjak, rani hrast.
Opis biljke: hrast se ubraja u najpoznatija drvećanaših krajeva. Razvija se u moćno i veliko drvo, a može doseći visinu višu od40 metara, debljinu 2 do 2 1/2 m i starost više od 1000 godina. Stablo imaveliku krošnju sa raskrečenim svinutim granama i duboko ispucanu, mrkosivumekanu koru. Na gornjim je granama crven-kasta i glatka. Listovi su tamnozelenina kratkim peteljkama, izverugano, krpasto i s obiju strana golo. Žuto-zelenicvjetovi razvijaju se zajedno s liščem. Plod — žir ili želud — duguljast je ijajast, a s donje strane nalazi se u drvenom ovoju u obliku zdjelice ilikapice. Postoje nekoliko vrsti hrastova. Za lijek se najviše upotrebljava hrastlužnjak, što raste posvuda u nizini, rijetko po brdima, zatim hrast crnika —quercus ilex — što raste kao grm ili drvo s kožastim i raznolikim zelenimlistovima. Raste u južnim krajevima naše zemIje — Hercegovini, Hrvatskomprimorju i Dalmaciji. Za lijek upotrebljava se mlado lišće i mlada kora, što seskuplja u proljeće, a plod u jesen.
Ljekovito djelovanje: čaj odmladog hrastovog lišća preporučuje se slabiin Ijudima, rekonvalescentima,tuberkuloznim bolesnicima i bolesnicima koji boluju od srčanih bolesti. Cajpriprernljen od mješavine hrastova lišća i drugih Ijekovitih biljaka koristi seu liječenju čireva svih vrsti, za želudac i čišćenje i jačanje krvi. Uvarak odmlade hrastove kore koristi se za grgljanje kod upale grla, protiv promuklostii kad oteknu vratne žlijezde. Čaj od mlade hrastove kore priprernljen s vinom imedom koristi se u liječenju protiv povraćanja krvi iz želuca i pluća, kodkrvavih proljeva, kolere, griže i fistula u čmaru, kada zaustavlja krv iliječi. Kava pripremljena od prženog žira koristi se kao lijek za malaksalost,malokrvnost, nervozu, nesanicu, kostobolju, rahitis, od sluzi iz ušiju i dr.Kava od žira preporuča se za čišćenje krvi, kod šećerne bolesti, nadimanja iotvorenih i zatvorenih šuljeva.

IĐIROT —acorus calamus

Drugi nozivi:baban, inđirot, igirot, kalamus, mirisava trska, mirisni korijen.
Opis biljke: iđirot jetrajnica s jako razgranatim podankom koji je s donje strane gusto obrastaokorijenjem. Iz njegovog prednjeg kraja izbijaju mnogobrojni ravni sabljastilistovi visine do 1 metra. Stabljika je trobridna ili četverobridna i u sredininosi cvjetni klip, čunjastog oblika, žućkasto-zelene boje i dužine 4 do 8 cm.Plodovi su crvene boje. U podneblju Srednje Evrope rijetko dozrijevaju pa sebiljka razmnožava vegetativnim putem, tj. pomoću podanka.
Vrijeme cvatnje: u lipnju i srpnju.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se upotrebljava podanakkoji se kopa u proljeće i jesen, poslije cvatnje, nakon što je lišće počelovenuti. Podanak se ne snnije guliti jer više hlapi.
Stanište: raste uz rijeke i vode stajačice.
Ljekovito djelovanje: iđirotpripremljen kao čaj izvrstan je lijek protiv groznice. za jačanje želuca iživaca. Koristi se kao lijek protiv nadimanja, slabe probave, sluzavostibubrega, uloga (gihta), lupanja srca, raznih nahlada, kašlja, upaljenihsluznica, omaglice, podrigivanja, žutice, čireva i kostobolje. Pomiješan sdrugim Ijekovitim biljem jača i popravlja krv, odstranjuje loše sokove iztijela i liječi vodenu bolest. Oblozi pripremljeni s prahom od iđirota i jakomrakijom lozovačom koriste se kod liječenja raznih čireva, uloga (gihta) ikostobolja.

IVA TRAVA ILIDUBAČAC — teucriummontanum

Drugi nazivi: gorski cmilj, dubčac.
Opis biljke: iva travaili dubčac višegodišnja je polugranasta biljka visine 10 do 30 cm. Stabljike supretežno uzdignute i djelomično odrvenjene. Listovi su bez peteljke, cijeli idlakavi samo s naličja, zbog čega su zelene i sivobjeličaste boje. Cvjetovi senalaze na vrhovima grančica. Sakupljeni su u cvatove glavičasta oblika. Laticesu svijetložute, gotovo bijele boje. Gomja usna je smanjena, a donja jakorazvijena i petodjelna. Cašica je građena od 5 lancetastih zubaca. Gola je ilirijetko dlakava. Veoma je gorka i opora okusa s prepoznatljivim aromatičnimmirisom.
Vrijeme cvatnje: Ijeto.
Stanište: raste posuhim, toplim i krševitim mjestima, uglavnom na visinama oko 800 m i više.Većinom raste na južnim stranama.
Ljekoviti diobiljke: za lijek se skuplja nadzemni dio biljke za vrijemecvatnje. Suši se u hladu na prozračnom mjestu.
Ljekovito djelovanje: iva travaili dubačac koristi se kao sredstvo za jačanje, liječenje želučanih bolesti,bolesti žučnog mjehura i žučnih putova. U nekim našim krajevima Ijudi imajuneograničeno povjerenje u Ijekovitost te male biljke. Odatle uzrečica: travaiva — od mrtva pravi živa!


ISLANDSKI LIŠAJ — cetraria islandica




Drugi nazivi: islandska mahovina, islandska pletika,planinska mahovina, planinski mah, plućnik.

Opis biljke: premda sečesto naziva mahovinom, islandski lišaj nije mahovina, nego lišaj. Biljka nijeraščlanjena na korijen, stabIjiku i listove. Sastoji se od uspravne, grmunalik, maslinastozelene ili smeđaste steljke, s tamnoružičastim ili bijelimokrajcima. Steljka može biti visoka do 10 cm. Cvijeta nema. Skuplja se uproljeće i jesen. Prije upotrebe i za vrijeme pripremanja mora se jako opreznoočistiti. U svježem stanju islandski lišaj je krhak i lomljiv, svjetlije boje.

Stanište: raste u skupinama, na suhom tlu,osobito u crnogoričnim šumama, na visokim planinama. Mjestimice raste i uravnicama.

Ljekovito djelovanje: čaj odislandskog lišaja koristi se u lije-čenju svih nahlada i upala: prsobolje,plućnog katara, grčevitog kašlja i tuberkuloze, jer čisti i jača pluća. Osimtoga, čisti i jača probavnu sluznicu želuca, crijeva, slezenu, jetru, gušteraču,bubrege i mokraćni mjehur. Lijek je za slabu probavu, neurednu stolicu,proljev, čireve u crijevima i želucu, slaba crijeva, žuticu i šećernu bolest(premda u njemu ima škroba). Čaj od islandskog lišaja preporuča serekonvalescentima, slaboj djeci i slabunjavim trudnim ženama. Preporuča se izdravim Ijudima za povremeno čišćenje i jačanje sluznice.




IVANJSKOCVIJECE ILI ŽUTA BROCIKA — galium verum   

Drugi nazivi: broćac,broćika, ivan-cvet, ivanova trava, sirište, sirištica.
Opis biljke: ivanjsko cvijeće je biljka visine 60 do150 cm. Stabiljka je četverouglasta s četiri izrazito ispupčene linije.Stabljika je na člancima odebljala i provijena tvrdirn dlakama. Sest do osarnlistova, zajedno s uvrnutim rubovima, poredani su u pršljenu jed-nom žilom.Cvjetovi imaju jaki miris poput meda, a okus im je kiseo i trpak.
Vrijeme cvatnje: cvate gustim zlatnožutimcvatovima cijelo Ijeto.
Staniste: biljka jejako rasprostranjena u našim krajevima, a nalazi se na suhirn staništima,livadama, uz putove.
Ljekoviti diobiljke: za lijek sabire se gornji dio biljke u cvatu. Suši se uhladu i na zračnom mjestu.
Ljekovito djelovanje: drži se daje ivanjsko cvijeće ili žuta broćika izvrstan lijek za liječenje svih bubrežnihbolesti, čak i onda kada su svi drugi Ijekovi zakazali. Osim toga, upotrebljavase u suzbijanju svih oštećenja kože — lišajeva, egzema, kožnih nečistoća iprotiv raka kože. Koristi se u liječenju katara želuca i             crijeva .





Normalne vrednosti krvi i urina

KRV - HEMATOLOŠKI PARAMETRI Hemoglobin - normalno: 110-165 g/l • Snižene vrednosti su najčešće znak anemije. • Povišene vrednosti mogu biti ...